O PLEMENE

¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨¨

 

 STANDARD PLEMENA:

PAPILLON, EPAGNEUL NAIN CONTINENTAL

Krajina pôvodu: FRANCÚZSKO, BELGICKO
Zaradenie: Spoločenský pes
Zaradenie podľa FCI: skupina 9 – spoločenské plemená
Sekcia 9 – tpasličie kontinentálne španiele
Bez skúšky z výkonu

A) CELKOVÝ VZHĽAD:
Trpasličí kontinentálny španiel je malé vydanie normálneho španiela, harmonickej stavby tela, bohatého osrstenia a primeranej dlhej partie čumáku (tá je kratšia ako mozgovňa). Je nežný, ušľachtilý, chová sa hrdo, pohyb je volný a elegantný. Telo je o niečo dlhšie ako vyššie.

B) HMOTNOSŤ A VÝŠKA:
Hmotnosť: dve kategórie
1) do 2,5 kg pre psov aj sučky
2) od 2,5 kg do 4,5 kg pre psa a od 2,5 kg do 5 kg pre sučku
Minimálna hmotnosť je 1,5 kg pre psa i sučku.
DISKVALIFIKAČNÉ CHYBY: hmotnosť nad 4,5 kg pre psa a nad 5 kg pre sučku, hmotnosť pod 1,5 kg pre psa aj sučku.
Výška v kohútiku: okolo 28 cm.

C) HLAVA:
Všetky jej časti sú vyvážené, celkovo je dosť ľahká a krátka. Pri pohľade spredu i zboku je lebka medzi ušami zľahka vyklenutá.
CHYBY: plochá lebka, lebka jablkovitého tvaru a vypuklá ako u anglického toy španiela.

D) STOP:
Dostatočne výrazný. U ťažších psov menej výrazný, ale vždy citeľný, u veľmi malých psov jasne vyznačený, ale nie prehnaný.
CHYBY: stop príliš alebo nedostatočne vyznačený.

E) ČEĽUSŤ:
Pomerne silná.

F) NOS:
Malý, čierny, zaoblený, na vrchole mierne sploštený. Chrbát nosa rovný.
CHYBY: nos iný ako čierny.
DISKVALIFIKAČNÉ CHYBY: nos ružový alebo ružovo škvrnitý.

G) PYSKY:
Silno pigmentované, úzke, tenké a dobre priliehajúce.
CHYBY: depigmentácia.

H) ZUBY:
Pre posudzovanie na bonitácii sú rozhodujúce zuby trvalé. Sleduje sa prítomnosť rezákov a špicákov. U psa a suky nemôže chýbať ani jeden špicák. Môžu chýbať 2 rezáky u psa i suky. Prítomnosť molárov a premolárov sa nesleduje.
ZHRYZ: normálny, dobre sa uzatvárajúci – nožnicový.
CHYBY: podkus a predkus.
DISKVALIFIKAČNÉ CHYBY: absencia ktoréhokoľvek špicáka, predkus alebo podkus do tej miery, že sa rezáky už nedotýkajú.

I) OČI:
Dosť veľké, otvorené, pomerne ďaleko od seba uložené, nevystúple a uložené trochu pod líniou stopu. Majú byť tmavé, plné výrazu, s dobre pigmentovanými okrajmi viečok, mandľového tvaru.
CHYBY: oko malé, príliš guľaté, vypuklé, svetlé, viditeľné belmo pri pohľade priamo, depigmentácia okraja očných viečok.

J) UŠI:
Či už zavesené alebo vztýčené, vždy dosť ďaleko vzadu a pomerne ďaleko od seba nasadené, pomerne jemné ale pevné, pri prehmataní nesmie chrupavka končiť ostrou špičkou.
1) Typ so zaveseným uchom – Phaléne – uši nasadené nad líniou očí, zavesené, pohyblivé, pokryté veľmi dlhou jemnou srsťou.
2) Typ so vztýčeným uchom – Papillon – uši sú vysoko nasadené, široko roztvorené, vztýčené, šikmo nesené, taktiež ich os zviera s temenom hlavy 45 st. uhol, sú pokryté dlhou hodvábnou srsťou, ktorá splýva nadol.
Kríženie medzi oboma typmi je povolené, ale niekedy dáva jedincov s ušami prechodného typu, čo sa hodnotí ako vada.
VÁŽNE CHYBY: ucho polovztýčené, s klopenou špičkou, ukončené ostrou špičkou, príliš vysoko alebo nízko nasadené, mäkké, veľmi malé, rozdielne nesené.

K) JAZYK:
Nesmie byť viditeľný.
DISKVALIFIKAČNÉ CHYBY: paralyzovaný alebo trvalo viditeľný jazyk, ak po dotknutí prstom naďalej visí von z tlamy.

L) KRK:
Stredne dlhý, mierne klenutý.

M) TELO:
Chrbtová línia nie je ani príliš krátka, ani klenutá, ani prestavaná, ale ani plochá.
Bedrá pevné a mierne klenuté.
Hrudník priestranný, dostatočne hlboký,. Obvod hrudníka meraný medzi poslednými dvoma pármi rebier by sa mal približne rovnať výške v kohútiku. Rebrá sú dobre klenuté.
Brucho mierne vtiahnuté.
CHYBY: klenutý alebo prestavaný chrbát.

N) KONČATINY:
Lopatky a kosti ramien sú vyvinuté, rovnako dlhé, zvierajú normálny uhol. Hrudné a panvové končatiny sú rovné, skôr jemné. Stehná sú normálne zauhlené. Všetky štyri končatiny sú rovnobežné.
CHYBY: nerovné, prehnuté hrudné končatiny, uzlovité kĺby nadprstia, slabé panvové končatiny, jednoduché alebo dvojité vlčie pazúriky na panvových končatinách sú nežiadúce a považujú sa za chybu krásy, doporučuje sa ich odstránenie.

O) LABKY:
Pretiahnuté, tzv. „zajačie", so silnými, najlepšie čiernymi nechtami, hnedo a bielo sfarbené jedince môžu mať nechty svetlejšie, prsty majú dobre vyvinuté vankúšiky, medzi ktorými rastie dlhá srsť.
CHYBY: vtočené alebo vytočené labky, nechty sa nedotýkajú podlahy.

P) CHVOST:
Vysoko nasadený, dosť dlhý, pokrytý dlhou srsťou. V afekte nesený smerom nahor, zatočený ponad chrbát, jeho špička sa môže dotýkať chrbta. Nikdy nesmie byť plocho položený na chrbte alebo celkom zatočený.
CHYBY: zatočený chvost, spočívajúci na chrbte, padajúci na stranu – myslí sa chvost samotný, nie dlhá srsť na ňom.

R) POHYB:
Hrdý, voľný, ľahký, elegantný.

S) SRSŤ:
Bohatá, jemná, môže byť zvlnená, nie však kučeravá, bez podsady, plocho priliehajúca k telu. Na hlave, tváry, spredu na končatinách krátka, na tele stredne dlhá, na krku dlhšia, splývajúca na hruď, na ušiach najdlhšia, rovnako ako na chvoste.
CHYBY: nedostatočné, príliš jemné, chumáčovité osrstenie, kučeravá srsť, podsada.

T) SFARBENIE:
Na srsti môže byť akákoľvek farba na bielom základe. Na tele a končatinách musí biela farba prevažovať. Na hlave je biela farba najlepšie v podobe menej či viac širokého znaku. Biele znaky sú povolené na spodnej časti hlavy, ale pravažujúca biela farba na hlave je vadou. V každom prípade musia byť pigmentované pysky, očné viečka a predovšetkým nos.

Pozn.: psy – samce – musia mať dva zjavne normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.